گیاهان دارویی و اتنوبوتانی
Medicinal Plants and Ethnobotany  
قالب وبلاگ

 کاهش چربی خون با گیاهان دارویی

این گیاهان سبب کاهش چربی خون می شود و به مقدار زیادی ساپونین دارند و به همین دلیل خاصیت کف کنندگی در آنها وجود دارد. در جانوران خون گرم از نظر سیستمیک ساپونین جذب نمی شود ولی چون کشش سطحی را کم می کند (مثل رزین) چربی ها و کلسترول به آن باند شده که خود سبب دفع کلسترول از بدن می شود. حتما ساپونین ها به این طریق عمل می کنند در جانوران خون سرد، ساپونین جذب می شود و حتی گیاهان حاوی آن می توانند مثلا بعنوان سم ماهی مطرح باشد.

گیاهان کاهش دهنده چربی خون عبارتند از :

۱٫ تخم شوید (Anethum Graveolens) : در دارو خانه ها دارویی بنام آنتوم موجود است که بصورت قرص است و حاوی شاه تره کاسنی و شوید می باشد. این دارو پایین آورنده چربی خون است. در این دارو که بیشترین ماده مؤثر آن شوید است، طبیعت گرم دارد.

۲٫ شوید : در کسانی که ترش می کنند و سوزش سر دل دارند خیلی مؤثر است. همچنین زیاد کننده شیر و لاغر کننده است. پایین آورنده چربی خون نیز هست. (قطره دیل سان)

۳٫ کاسنی(Chicore): به نام عربی آن الهندبا است در حدیثی از حضرت محمد آمده است : برگی از کاسنی نیست مگر قطره ای از بهشت بر آن باشد. کاسنی تقویت کننده معده، ضد درد و ضد تب است و در درد چشم، بیماری های کبدی، یرقان، قلنج نارسای کلیوی و در بیماری های اعصاب از آن استفاده می شود. کاسنی طبیعت سرد دارد.

۴٫ شاه تره : طبیعت سرد دارد و از گیاهان دیگر در فراورده آنتوم است. این گیاه تصفیه کننده خون، صفرا آور، بر طرف کننده خارش های جلدی و اشتهاء آور است و در درمان یرقان و تصلب شرائین نیز از آن استفاده می شود. از عرق آن بعنوان تقویت کننده و اشتهاء آور استفاده می شود.

۵٫ آرتیشو -کنگر فرنگی (Cynara Scolymus): پایین آورنده کلسترول خون است (قطره سینا بیل)

۶٫ سیر : پایین آورنده فشار خون و چربی خون است و اثرات ضد میکروبی نیز دارد و طبیعت گرم دارد. یک نسخه پیشنهادی درمانی جهت رفع چاقی و چربی زیادبرگ و ریشه گل قاصد یک قسمتبرگ نعناع هفت قسمتبرگ سنا بیست قسمت طرز تهیه و مقدر مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از داروی فوق را که قبلا کوبیده شده باشد با ۲۵۰ میلی لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و  روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

[ دوشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۰ ] [ 21:48 PM ] [ مهدی دولتخواهی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

مهدی دولتخواهی
مدرس دانشگاه
پژوهشگر در زمینه های فلور
اتنوبوتانی
گیاهان دارویی
استرس های گیاهان
Dolatkhahi.M@gmail.com