گیاهان دارویی و اتنوبوتانی
Medicinal Plants and Ethnobotany  
قالب وبلاگ

در احاديث معتبره نقل شده ا ست كه پنج ميوه از بهشت آمده است : انار ، سيب ،  به ، انگور و خرما

 

 

انار

از نظر طب سنتي ، تمام قسمتهاي اندام اين گياه ، مفيد و داروئي است .  اين گياه از نظر طبيعت سرد و تر و قابض است . اصراف در خوردن اين ميوه مضر است . برخي از بيماريها كه توسط انار درمان مي شوند عبارتند از :

1- عصاره پوست درخت به عنوان ضد كرم استفاده مي شود . 2- جوشانده ميوه يا پوست ميوه براي معالجه اسهال و اسهال خوني نافع است .  3- تخم انار مقوي معده و آب انار  مقوي قلب و معده و خنك كننده است .

4- اگر آب انار شيرين بعد از طعام خورده شود براي تصفيه خون ، تقويت كبد ، سرفه گرم ، صاف شدن صدا و باز شدن رنگ صورت مفيد است . 5- دم كرده گل انار به صورت غرغره ، براي التيام زخمهاي دهان و خونريزي بن دندان بسيار نافع است . 6- براي درمان لاغري ، روزانه يك يا دو انار شيرين يا يك ليوان آب انار شيرين تناول شود .

انگور

طبق نظر حكماي طب سنتي انگور از نظر طبيعت گرم و تر مي باشد . ميوه ، برگ و پيچك گياه داراي خواص داروئي هستند . برخي از بيماريها كه توسط انگور درمان مي شوند عبارتند از :

 1- جوشانده 30 گرم برگ در 1000 گرم آب براي قطع اسهال ، جلوگيري از خونريزي ، ازدياد ترشح ادرار ، نقرس ، يرقان و واريس مصرف مي شود . 2- خوردن سركه به تنهايي براي قطع خونريزي داخلي ، كمك به هضم غذا و تحريك اشتها  مفيد است و مداومت در خوردن آن به طور ناشتا براي قطع كرم معده مفيد است . 3- ماليدن سركه براي سوختگي آتش ، جلوگيري از گسترش زخمهاي عفوني و بد ، خارش بدن و گزيدن حيوانات سمي و براي جلوگيري از خونريزي خارجي و قطع جريان آن مفيد است . 4- مويز براي تصفيه ريه مفيد است و همچنين مقوي كبد و محرك نيروي جنسي اشخاص سرد مزاج مي باشد .

5- تحقيقات علمي جديد نشان مي دهد كه انگور نقش ضد سرطان و ضد ويروسي را ايفا مي كند . 6- اگر صبح و ظهر وشب به طور مداوم  مرتبا مقداري انگور تناول شود باعث درمان كم خوني مي شود . 7- اگر هر روز مرتبا مقداري حدود 1000 گرم انگور يا بيشتر تناول شود براي درمان لاغري مفيد است . 8- براي درمان فوري و قاطع خونريزي بيني كافي است چند قطره آبغوره در بيني چكانده شود . 9- براي درمان چاقي زياد با هر غذا مقداري آبغوره (مثلا نصف استكان) تناول شود .

به

طبق نظر حكماي طب سنتي ميوه به معتدل يا كمي گرم و تر است . ميوه ، برگ ، دانه و روغن اين گياه داراي خواص داروئي هستند . مصرف خام اين ميوه توصيه نمي شود . برخي از بيماريها كه توسط به درمان مي شوند عبارتند از :

1- به همراه عرق بهار نارنج براي درمان بي خوابي مفيد است . 2- به فرح آور ، مقوي دماغ و معده و مدر است .

3- اگر به را زير آتش گذاشته كه بريان شود به حدي كه رنگ آن تيره گردد و سپس خورده شود براي قطع اسهال مزمن بسيار نافع است . 3- براي رفع التهاب پلك و استراحت چشمان خسته،گذاشتن چند قاچ  به تازه روي موضع درد بسيار مفيد است ( البته قبل از اين كار ميوه به را به خوبي شستشو دهيد ) . 4- براي درمان سرمازدگي و آفتاب زدگي 50 گرم دانه به را در يك ليوان آب جوشانده و روزي چند مرتبه در محل ماليده شود . 5- براي خوشبو كردن عرق بدن صبح و ظهر و شب مقداري به تناول شود . 6- براي درمان وسواس و افسردگي  به را بصورت خام ، پخته ، كمپوت ، ژله ، مربا و شربت روزانه مقداري تناول شود و تا بهبودي كامل ادامه يابد . 7- اگر صبح و ظهر و شب ، هر دفعه كمي ميوه رسيده به ، شربت يا مرباي به تناول شود براي قلب بسيار مقوي است .

 

خرما

طبق نظر حكماي طب سنتي خرما گرم و كمي خشك مي باشد . ميوه ، صمغ ، گرده تلقيح و هسته اين گياه داراي خواص داروئي مي باشد . خرما معمولا براي ساكنين مناطق غير خرما خيز مناسب نيست . برخي از بيماريها كه توسط به درمان مي شوند عبارتند از :

1- جوشانده 50 گرم خرما در 1000 گرم آب ،پس از صاف شدن ، شربت بسيار مؤثري براي رفع خشونت و نرم كننده سينه به دست مي آيد . براي فلج ، تقويت كليه ، درد كمر ، نرم كردن مفاصل و براي سينه اشخاص سرد مزاج خوب است . 2- طبق مطالعات جديد خوردن عصاره 10 گرم از گرده تلقيح خرما موجب افزايش وزن تخمدان در زن هاو بيضه ها در مردها مي شود. از همين نظر است كه عرق تارونه تهيه مي شود و مورد توجه است . 3- براي رويانيدن مژه ، درمان زخم و خارش چشم چند عدد خرماي بدون هسته را سوزانده ، پودر بسيار نرم آن را به صورت سرمه ، روزي يك مرتبه در پلكها ماليده شود .

 

سيب

سيب طبق نظر حكماي طب سنتي شيرين آن گرم و تر و ترش آن سرد و خشك است . ميوه و پوست ميوه اين گياه داراي خواص داروئي مي باشد. اصراف در خوردن سيب ترش مضر است . ويتامين هاي سيب در پوست سيب قرار دارند بنابر اين سيب اگر با پوست خورده شود مفيدتر است . برخي از بيماريها كه توسط سيب  درمان مي شوند عبارتند از :

1- ميوه سيب ضد اسهال و آرام كننده است و توصيه مي شود كه با پوست خورده شود . 2- سيب پخته براي رفع بي خوابي مفيد است و نيز آرامش بخش است . سيب بخار پز شده از خام آن قوي تر است و براي تفريح قلب و تقويت معده و كبد و رفع سودا و وسواس و دفع سموم خصوصا سم عقرب نافع است . 4- مصرف سيب رسيده آبدار تازه براي ورم حاد روده اطفال و اسهال خوني تبهاي حصبه اي و امثال آن نافع است . 5- آب سيب بخصوص براي مبارزه با چين و چروك بسيار مناسب است براي اين منظور مي توان صبح و شب روي گردن و پوست صورت به آرامي ماساژ داد . 6- سيب باعث كاهش كلسترول خون مي شود . 7- سيب براي بيماران ديابتيك و ساير اشخاصي كه در نظر دارند از سرعت افزايش قند خون خود بكاهند مفيد است.

8- سيب در كاهش فشار خون نيز مؤثر است و حتي بوييدن آن نيز فشار خون را كاهش مي دهد .9- چون پس از خوردن سيب كامل شخص احساس سيري مي كند اين خاصيت مورد استقبال اشخاصي است كه در رژيم لاغري هستند . 10- اشخاصي كه بيشتر سيب مي خورند كمتر به سرما خوردگي و ناراحتي عفونت هاي مربوط به بيني ، حنجره و برونشتها دچار مي شوند . 11- محققان دانشگاه ايالتي ميشيگان معتقدند كه در واقع سيب يك خوراكي است كه سلامتي را از هر جهت تامين مي كند . 12- براي تقويت بينايي و رفع كم سوئي چشم ، روزي چند عدد سيب خوردن به علت دارا بودن ويتامينهاي  A وB   و C  براي اين منظور مفيد  است. 13- براي درمان بي خوابي شب قبل از خواب يك يا دو عدد سيب تناول شود .

 

[ پنجشنبه ۲۳ تیر۱۳۹۰ ] [ 10:50 AM ] [ مهدی دولتخواهی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

مهدی دولتخواهی
مدرس دانشگاه
پژوهشگر در زمینه های فلور
اتنوبوتانی
گیاهان دارویی
استرس های گیاهان
Dolatkhahi.M@gmail.com